pokud zrovna nepaříte někde venku a rozklikli jste si tenhle článek, vězte, že já taky nepařím nikde venku (jak vám došlo..). Sním o létě - o tom, jak se vydáme do Porta, kde uvidíme oceán a vypijeme oceány portskýho, sním o příštím víkendu - o tom, jak se vydáme do Budapešti a udávíme se langošema, a znovu - sním o létě - o tom, jak se vydáme do Bruselu podívat se na pinďoura čůrajícího chlapečka, ... a tak dál.
![]() |
Zdroj: weheartit.com |
Už jsem vám říkala o svém největším životním plánu? Zní to hrozně hustě, žejo, ale je "jen" o tohle: Do tý doby, než budu mít první dítě, chci navštívit všechny státy Evropy. Zatím jsem ve stavu, že to nemám šanci stihnout pokud chci mít dítě do 30 a pokud nenavštívím aspoň 4 státy ročně. A proto musím makat - aspoň 4 státy ročně nebo víc. Ale jak na to? Ráda bych vám ukázala pár tipů jak cestovat aniž byste museli prodat svoji matku do otroctví.
S cestovkou nebo na vlastní pěst?
Já jsem na výlet či dovolenou jela s cestovkou jen dvakrát v životě a pokaždý to byla celkem nuda - do Tunisu s babičkou, když mi bylo 12, a na Kanáry se ségrou a jejím přítelem, když mi bylo asi 21. Nejsem ani moc "mořskej" typ, kterýmu vyhovuje dovolená all inclusive a válet si celou dobu kejty na hotelový pláži velikosti pětkrát pět metrů. Ale je to na vás a každýmu vyhovuje něco jinýho. Pokud se rozhodnete pro cestovku, docela levně se dají pořídit zájezdy last nebo first minute. Sledujte weby cestovních kanceláří. Když jsme vybírali Kanáry, viděli jsme i nabídkou desetidenního zájezdu s plnou penzí v Turecku za 10 000,-, což je podle mě celkem krásná cena.
Ale jak říkám, já jsem velkej fanoušek cestování všude možně a radši budu spát ve stanu a prostřídám pár lokalit, než abych si užívala hotelu a byla pořád na jednom místě.
Jakou zvolit dopravu?
Doprava samozřejmě záleží na tom kam chcete jet a jaký jsou vaše možnosti. Letenky se dají sehnat občas fakt hodně levně, například nedávno jsem viděla letenku z Brna do Londýna za 340,- korun. Fakt pecka. Čekujte Skypicker.com nebo AkcniLetenky.com a pokud jste přiměřeně flexibilní, seženete letenky za výbornou cenu.
Pokud volíte dopravu autobusem, rozhodně vám doporučím vzít si sebou malej polštářek (koupíte v Ikea za 29 korun) a deku (například z Kik! za 129,-), protože i když je autobus vytopenej nebo je léto, deka a polštářek vám cestu hodně zpříjemní. Za sebe doporučuju samozřejmě StudentAgency, kde seženete jízdenku do Budapešti od 430,-/1 cesta.
A pak je tady samozřejmě možnost jet autem, jestli nějaký máte. My ho máme, sice nesnáším, že má kožený sedačky, páč v létě je na tom vedro a v zimě kosa, ale je to užitečná věc. Dejte však bacha na to, že kromě benzínu platíte i dálniční známky, případně poplatky na dálnicích. Aby se vám to auto nakonec neprodražilo... Každopádně vám auto dává nesmírnou svobodu dojet si kamkoliv a neohlížet se na čas a spoje.
![]() |
Zdroj: weheartit.com |
Co nedoporučuju je kupovat letenky na webech mimo letecké společnosti (například Pelikán, Letuška apod.,) jelikož si tam web přidává svoje další poplatky. Na těchto webech se vyplatí využívat jejich speciálních akcí, , ale klasické letenky jako takové je výhodnější kupovat přímo u dané letecké společnosti (WizzAir, RyanAir,..).
A co ubytování?
Tak jasně, máme možnost zvolit si hotel, penzion, hostel či bed-and-breakfast ubytování (a tohle snadno najdete na BudgetPlaces.com). Chceme-li ale ubytko co nejlevnější, vyplatí se AirBnB - a to pro obě strany. Jde o to, že si snadno můžete na krátkou dobu (třeba jen 1 noc) pronajmout byt či dům a žít v něm jako doma. Naopak pokud svůj byt pronajímáte, můžete si přijít na fajn prachy. My jsme například sehnali byt 15 minut chůze od centra Budapešti a na 4 noci nás to vyjde na 1070,- na osobu. Je to plně vybavenej byt, nejsme ničím limitováni (kromě podmínek pronajímatele) a můžeme si vařit (a tedy mít snídani v kolik chceme - nemusíme řešit, že hotelová snídaně je jen do 10 hod.).
Ještě levnější je potom Couchsurfing, kde zadarmo přespáváte na gaučích jiných cestovních nadšenců. V tomto případě nic neplatíte, hodí se ale poskytovateli gauče přivést drobnou pozornost. Já jsem zatím nikde nepřebývala na gauči, couchsurfaře jsme jenom hostili a byla to zajímavá zkušenost!
A stan je taky fajn možnost, je to sice risk, protože ve většině států je zakázaný kempit mimo kempy, ale když budete hledat soukromější plácek, dá se to. V La Spezii (Itálie) jsme potkali ukrajinskej pár, kterej všude spal pod širákem. Řekla bych, že zrovna Itálie je na tohle jako dělaná - příjemný teplý letní noci s nebem plným hvězd, prostě nádhera!
No a jak s jídlem?
Tak samozřejmě, že pokud nemáte v hotelu zaplacenou i nějakou stravu, nezbejvá nic jinýho, než si jídlo obstarat. Nicméně doprava autem vám umožňuje si nějaký jídlo vzít sebou a pokud náte autoledničku, nemusíte ani řešit kazivost jídla. Například my jsme ledničku neměli, takže jsme si vzali zavařené lečo, pecen chleba a pražskou šunku v konzervě, koupili jsme si parmezán, kterej v lednici bejt nemusí a nevadí mu teplo, zeleninu, ... hodně jsme si v Itálii kupovali focaccie, které tam nestojí moc a jsou výborné. A nakonec - k poznávání cizích krají patří rozhodně taky ochutnávání
jejich kuchyně!
![]() |
Zdroj: weheartit.com |
Takže jak je to s tím mým seznamem?
Zatím jsem navštívila 12 evropských zemí a jednu neevropskou. Letos mě čekají snad tři další země. Zážitky mám ze Slovenska, Slovinska, Německa, Británie, Španělska (a Katalánska), Itálie, Dánska, Švédska, Polska, Francie, Švýcarska a Nizozemí. Ta jedna neevropská země je Tunisko. Kromě mýho evropskýho snu je mým cílem Fiji případně jiná podobně exotická země, a Indie (ach, jak prahnu po Indii!).
Budu děsně ráda, když se se mnou podělíte vy o vaše cestovatelský tipy a zkušenosti! Co vám rozhodně nemůže chybět ve vašem cestovatelském životě?
PS: Miluju cestování a toužím po práci, při které bych cestovala do jinejch zemí. Psát tenhle článek jsem si fakt užívala a nemůžu se dočkat léta! :)
Super plán! Hehe, budeš mít taky mapku, kde i budeš píchat špendlíky? Já sleduji weby s levnýma letenkama, a díky tomu, že letos jsem omezená státnicema a spoustou dalších blbostí jsem zmeškala spoustu úžasných tripů (nebo minimálně jeden), takže snad se někam podívám po státnicích. Užívej výlety, a měj se! ;-) Jo a za couchsurfing zkušenosti díky, dalo mi to hodně (a věřím, že ještě dá);-)
OdpovědětVymazatMiluji cestování, letos mě snad čeká Amsterdam, Berlín a Litva. Berlín tedy již po páté, ale je to závislost, nemůžu si pomoci :D Minulý měsíc jsme přes couchsurfing bydlely v Bratislavě, doporučuji :) mám o tom i článek na blogu http://kracmarovat.blogspot.cz/2016/02/jak-jsme-spaly-s-turky.html?m=1
OdpovědětVymazatDoporučuju cestovatelku YouTuberku Hey Nadine, má české kořeny a vloni byla i v ČR a na Slovensku a točí krátká videa z cest včetně různých cestovních tipů a triků: https://www.youtube.com/user/nayders07
OdpovědětVymazatA k té mapce se špendlíky: zrovna teď mají na Bonami stírací mapy, kde si můžeš setřít stát, kde už jsi byla - strašně se mi to líbí :)
Já mám dobrou zkušenost i s hostely, kde jsme potkala spoustu zajímavých lidí.
OdpovědětVymazatDívka z venkova
Skvělý článek! :) Já bych jednou nejraději procestovala celý svět :D
OdpovědětVymazatMně je zatím 15, takže jezdím na ty all inclusive dovolené, kde ležíme na pláži, my i jezdíme na výlety a koupeme se v zátokách a moři. Ale až mi bude 18, plánuju jezdit mnohem levněji, protože rodiče mě navždy dotovat rozhodně nebudou :D
Plánuji zkusit se někam dostat stopem, i když nevím, jestli budu mít odvahu. A jinak bych asi také cestovala letadlem/autobusem... až budu mít auto, tak klidně i autem, ale jak říkáš, auto se může díky všem poplatkům za dalniční známky a benzim pěkně prodražit :D.
Tobě přeju, ať se ti všechny země Evropy projet podaří! :)
Když to tak vezmu, já byla v Evropě jenom v Čechách, Bulharsku, Chorvatsku, Německu, Řecku, Velké Británii, Španělsku a Turecku :D Pak jsem mimo Evropu byla taky v Tunisu-respektive na Djerba-e a v Egyptě :D
Jinak věřím, že celou Evropu do 30 procestuješ! :)
DENYII