24. září 2013

Návod: Recyklovaný rámeček

Tenhle článek jsem psala speciálně pro Studentpoint, sekce Student GirlUdělej si sám. Teď ho máte k dispozici i vy! :)
Sháníte skvělý rámeček, ale v obchodech mají jen dřevěné, které vůbec neodpovídají vašim představám? Udělejte si vlastní, z kartonu, mapy či románu!
Co potřebujeme? Stačí stará krabice nebo kus kartonu, fotka, mapa (nebo knížka, kterou vám nebude líto roztrhat), tužka, tuhé lepidlo, izolepa a nůžky nebo odlamovací nůž.

Krok číslo 1 - Na kus kartonu obkreslíme fotku tak, aby nám okolo obrysu zbývaly 3 cm volného prostoru. To bude náš rámeček, se kterým budeme dál pracovat. Tři centimetry od obrysu také ohraničíme náčrtem, abychom pak věděli, kde máme karton ustřihnout.
Krok číslo 2 - Vystřihneme rámeček jak po obvodu, tak zevnitř. Nesmíme ovšem zapomenout, že aby fotka nepropadla, musí rámeček asi o 3–5 mm překrývat fotku. Prostředek tedy nestříháme přesně podle nakresleného obrysu, ale s několikamilimetrovou rezervou. Pokud by se vám při stříhání kartonu stalo, že se vrchní vrstvy papíru zlomí nebo natrhnou (viz níže), není to problém, jelikož karton nebude na hotovém rámečku vůbec vidět.

Krok číslo 3 - Abychom fotku v rámečku nějak zajistili a nezničili ji, potřebujeme zadní plochu rámečku. Na další kus kartonu opět obkreslíme fotku, tentokrát rovnou při obkreslování necháme centimetr až centimetr a půl rezervu. Jinak by nám zadní plocha propadla spolu s fotkou přední částí rámečku.

Po vystřihnutí získáme zadní část a rámečkovou část připravenou ke zdobení. To, že na zadní část zrovna vyšel přehyb krabice, není na závadu. 
Krok číslo 4 - V mém případě jsem k ozdobení využila starou mapu z antikvariátu (pro úplnost, jedná se o mapu Povltaví). Mapu jsem si nastříhala na větší kousky, přibližně o rozměrech 9 cm na šířku a 4 cm na výšku, ale je na vás, jak široké si pruhy uděláte. Čím menší proužky, tím více bude rámeček členitý a v případě mapy i poměrně chaotický. Jednotlivé proužky potíráme až ke krajům tuhým lepidlem (kdybyste využili lepidlo tekuté, dojde ke krabatění papíru) a dle vaší fantazie pokládáme na rámeček. Strany je nutné přehnout dozadu kvůli úplnému zakrytí kartonu.
Krok číslo 5 - Rámečkovou konstrukci "obalíme" po všech stranách a necháme pořádně zaschnout. Případné nedostatky v podobě odlepených růžků mapy snadno dolepíme.

Roh rámu můžeme dozdobit třeba názvem mapy nebo, jako v mém případě, ukazatelem světových stran, kterým byla mapa označena.
Krok číslo 6 - A teď už jen zbývá položit fotku na zadní část, připojit rámovou část a slepit izolepou. Doporučuji zalepit jen po třech stranách, ať můžete čtvrtou stranou fotky vytahovat a vyměňovat. Nezapomeňte izolepou přilepit proužek kartonu, aby rámeček stál.

Tak cooo, povedlo se? :)
3 komentáře:

 1. Ten tvůj je povedený :-) já jsem jednou dělala rámeček ze sady barevných kartónů na tvoření :-) červené. Žluté atp :-) díky, že jsi mi to připomněla, až budeme mít hotový byt, tak určitě něco vymyslím :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Domácí" rámečky jsou super! K jednoduše laděnému interiéru ten nejlepší doplněk :)

   Vymazat
 2. Moc ěkný! Super nápad! Jako cestovatelka bych ho moc ocenila :-)

  World By Bella

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý asertivní komentář (protože i kritika se dá napsat slušně!) :)